Бабенко Віра Григорівна

Завідувач кафедри інформаційної безпеки та ком’пютерної інженерії Черкаського державного технологічного університету

доктор технічних наук, професор

Професор кафедри інформаційної безпеки та комп’ютерної інженерії

18006, м. Черкаси, бул. Шевченка 460, каб.604, корпус 1

e-mail: [email protected][email protected]m

Рік народження – 1984.


Науково-педагогічна біографія

У 2006 році закінчила Черкаський державний технологічний університет за спеціальністю “Спеціалізовані комп’ютерні системи”, отримала кваліфікацію “спеціаліст з комп’ютерних систем”.

З 2006 року – асистент кафедри системного програмування Черкаського державного технологічного університету.

З 2007 року навчалася в аспірантурі Черкаського державного технологічного університету, яку закінчила достроково у зв’язку з успішним захистом дисертації.

У 2009 році захистила кандидатську дисертацію з технічних наук за спеціальністю 05.13.21 – системи захисту інформації (назва дисертаційного дослідження: “Метод підвищення швидкодії систем захисту інформації на основі використання спеціалізованих логічних функцій”, науковий керівник: д-р техн. наук, професор Рудницький В.М.) в Національному авіаційному університеті (м. Київ).

У 2010 році присуджено науковий ступінь кандидата технічних наук зі спеціальності 05.13.21 – системи захисту інформації. З 2010 року – старший викладач кафедри системного програмування Черкаського державного технологічного університету.

З 2011 по 2014 роки Бабенко Віра Григорівна навчалася у докторантурі Одеської національної академії зв’язку ім. О.С. Попова за спеціальністю 05.13.21 – системи захисту інформації.

У 2014 році присвоєно вчене звання доцента кафедри системного програмування Черкаського державного технологічного університету.

З 2011 по 2014 роки – доцент кафедри системного програмування Черкаського державного технологічного університету.

З 2014 по 2018 роки – доцент кафедри інформаційної безпеки та комп’ютерної інженерії Черкаського державного технологічного університету.

З 2018 року по 2019 рік – професор кафедри кібербезпекиУніверситету митної справи та фінансів України, м. Дніпро. У 2019 році кафедра кібербезпеки перейменована на кафедру кібербезпеки та інформаційних технологій.

З 2019 року по теперішній час працює доцентом кафедри інформаційної безпеки та комп’ютерної інженерії Черкаського державного технологічного університету.

У 2020 році присуджено науковий ступінь доктора технічних наук зі спеціальності 05.13.05 –Комп’ютерні системи та компоненти.

У 2023 році присвоєно вчене звання професора кафедри інформаційної безпеки та комп’ютерної інженерії Черкаського державного технологічного університету.

 

Основні дисципліни, що викладаються

«Архітектура комп’ютерних систем»; «Бази даних і знань»; «Організація і планування наукових досліджень».


Основні навчально-методичні праці

1. Рудницький В.М., Бабенко В.Г., Дахно Т.В. Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт з дисципліни ”Мікропроцесорні системи вбудованого керування” для студентів напряму підготовки 6.050102 комп’ютерна інженерія всіх форм навчання. Черкаси: ЧДТУ.2007. 40 с.

2. Рудницький В.М., Бабенко В.Г., Дахно Т.В. Методичні вказівки до курсової роботи з дисципліни ”Програмування мікропроцесорних систем” для студентів напряму підготовки 6.050102 комп’ютерна інженерія. Черкаси: ЧДТУ.2007. 48 c.

3. Навчально-методичні матеріали до виконання лабораторних робіт з дисципліни «Системні офісні додатки» для студентів спеціальностей «Спеціалізовані комп’ютерні системи» та «Системне програмування» освітньо-кваліфікаційних рівнів «спеціаліст» і «магістр» [Електронний ресурс] / Укл. В.М. Лукашенко, М.В. Чичужко, В.Г. Бабенко ; М-во освіти і науки України, Черкас. держ. технол. ун-т. Черкаси: ЧДТУ, 2008. 35 с.

4. Дослідження і проектування природно-надійних комп’ютерних систем: навч. посіб. / В.М. Рудницький ,Н.М. Пантелєєва, Л.А. Шувалова, В.Г. Бабенко; за ред. д.т.н., проф. Ю.Г. Леги; Мін-во освіти і науки, молоді та спорту України, Черкас. держ. технол. ун-т. Черкаси: ЧДТУ, 2012. 187 с. (Серія “Нові технології”).

5. Проектування, конструювання та тестування програмних систем : вибрані лекції з дисципліни «Технологія проектування програмних систем» для студентів спеціальності 8.05010202 «Системне програмування» денної форми навчання [Електронний ресурс] / Уклад.: В.М. Рудницький, С.Ю. Куницька, В.Г. Бабенко ; М-во освіти і науки України, Черкас. держ. технол. ун-т. Черкаси: ЧДТУ, 2013. 45 с.

6. Методичні вказівки до лабораторних робіт з дисципліни «Системне програмування для Windows» для студентів напряму підготовки 6.050102 «Комп’ютерна інженерія» всіх форм навчання [Електронний ресурс] / Уклад.: В.Г. Бабенко, Л.А. Якимук ; М-во освіти і науки України, Черкас. держ. технол. ун-т. Черкаси: ЧДТУ, 2013. 45 с.

7. Методичні вказівки до виконання випускних робіт бакалавра для студентів напряму підготовки 6.050102 «Комп’ютерна інженерія» усіх форм навчання / Уклад. В.М. Рудницький, Л.А. Шувалова, І.В. Миронець, В.Г. Бабенко та ін. ; М-во освіти і науки України, Черкас. держ. технол. ун-т. Черкаси: ЧДТУ, 2015. 55 с.

8. Методичні рекомендації до лабораторних робіт з дисципліни «Безпека програмного забезпечення комп’ютерних систем» для здобувачів освітнього ступеня бакалавра спеціальності № 123 «Комп’ютерна інженерія» (напрям підготовки 6.050102 «Комп’ютерна інженерія») усіх форм навчання [Електронний ресурс] / [Упоряд.: В.Г.Бабенко, Т.В. Миронюк, Т.А. Стабецька]; М-во освіти і науки України, Черкас. держ. технол. ун-т. Черкаси : ЧДТУ, 2018. 42 с

9. Методичні рекомендації до виконання лабораторних робіт з дисципліни «Безпека та захист програм і даних» для здобувачів освітнього ступеня бакалавра спеціальності № 126 «Інформаційні системи та технології» (освітня програма «Web-технології, web-дизайн») для денної форми навчання [Електронний ресурс] / [Упоряд.: В.Г.Бабенко, Н.В. Лада, С.В.Рудницький]; М-во освіти і науки України, Черкас. держ. технол. ун-т. Черкаси : ЧДТУ, 2019. 44 с.

10. Методичні рекомендації до виконання курсової роботи з дисципліни «Комплексні системи захисту інформації» для здобувачів освітнього ступеня бакалавра спеціальності № 125 «Кібербезпека» (освітня програма «Управління інформаційною безпекою») для денної форми навчання [Електронний ресурс] / [Упоряд.: Н.В. Лада, В.Г.Бабенко, Р.В. Бреус, Ю.В. Рудницька]; М-во освіти і науки України, Черкас. держ. технол. ун-т. Черкаси : ЧДТУ, 2020. 50 с.

11. Методичні рекомендації до лабораторних робіт з дисципліни ”Системне програмування для Windows” для здобувачів освітнього ступеня «бакалавр» галузі знань 12 – Інформаційні технології усіх форм навчання [Електронний ресурс]/ [Упоряд. Бабенко В.Г., Миронюк Т.В., Ступка Б.А.]; М-во освіти і науки України, Черкас. Держ. Технол. Ун-т. Черкаси: ЧДТУ, 2021. 56 с.


Сфера наукових інтересів

– захист інформації в комп’ютерних системах;

– безпека інформаційно-комунікаційних систем;

– методологія синтезу операцій криптографічного перетворення інформації;

– побудова криптопримітивів.


Інші види діяльності: помічник зав. кафедри з наукової роботи (вчений секретар кафедри), куратор академічної групи, відповідальний за перевірку наукових та кваліфікаційних робіт ЗВО кафедри на плагіат в системі Unicheck; член організаційного комітету щорічної науково-практичної конференції «Проблеми інформатизації»; член Наукового товариства студентів, аспірантів, докторантів і молодих вчених Черкаського державного технологічного університету.

У 2018-2019 р.р. була членом редакційної колегії наукового журналу, включеного до переліку наукових фахових видань України категорії В “Системи та технології”, який є фаховим за спеціальностями 05.13.06 – інформаційні технології та 05.13.21 – системи захисту інформації (згідно вимог МОН, наказ №32).

Входить до складу організаційного комітету щорічної міжнародної науково-технічної конференції «Проблеми інформатизації», яка проводиться на кафедрі інформаційної безпеки та комп’ютерної інженерії ЧДТУ.

Член спеціалізованої вченої ради Д 73.052.04 Черкаського державного технологічного університету.

З 2020 року член всеукраїнської громадської організації “Українська асоціація фахівців інформаційних технологій”.

З 2021 року Бабенко В.Г. є членом Експертної ради Міністерства освіти і науки України з оцінювання проєктів наукових робіт та науково-технічних (експериментальних) розробок молодих вчених.


Основні наукові досягнення та здобутки 

 2016-17 р.р. – стипендіат Кабінету Міністрів України для молодих учених.

Науковий керівник здобувача наукового ступеня кандидата технічних наук Лади Н.В., яка одержала документ про присудження наукового ступеня зі спеціальності 05.13.21 – системи захисту інформації (2018 р.).

У 2021 році Бабенко В.Г. стала лауреатом премії молодим науковцямЧеркащини.

Офіційний опонент здобувачів наукового ступеня кандидата технічних наук:

– Кінзерявий Василь Миколайович. Тема дисертації “Методи побудови симетричних криптосистем для підвищення ефективності захисту електронних інформаційних ресурсів” за спеціальністю 21.05.01 – інформаційна безпека держави (Київ, НАУ, 2013);

– Власов Андрій Володимирович. Тема дисертації “Методи обробки зображень з маскуванням контурів для підвищення доступності та цілісності інформаційного ресурсу відеоконференційногозв’язку”за спеціальністю 21.05.01 – інформаційна безпека держави (Київ, НАУ, 2014);

– Бекіров Алі Енверович. Тема дисертації “Метод підвищення безпеки спеціальних інформаційних ресурсів в критичних системах на основі структурного стеганографічного кодування” за спеціальністю 21.05.01 – інформаційна безпека держави (Київ, НАУ, 2014).

– Давидов Вячеслав Вадимович. Тема дисертації “Моделі та методи підвищення безпеки байт-код орієнтованого програмного забезпечення в умовах кібератак” за спеціальністю 05.13.05 – комп’ютерні системи та компоненти(Черкаси, ЧДТУ, 2021).

Бабенко В.Г. була виконавцем держбюджетних науково-дослідних робіт, що проводилися в Академії пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля: «Методи та засоби захисту інформації МНС України на основі операцій криптографічного кодування» (ДР № 0112U003579); «Криптографічне кодування: методи та засоби реалізації (частина 2)» (ДР № 0113U001475); в Одеській академії зв’язку ім. О.С. Попова: «Ефективність систем інформаційної безпеки», шифр НДР «Безпека» (ДРН 0113U004731); «Ефективність систем інформаційної безпеки» (Шифр «Перетворення»); та в Кіровоградському національному технічному університеті при виконанні держбюджетної теми № 36Б115 «Розробка методів синтезу тестових моделей поведінки програмних об’єктів підвищення оперативності передачі та захисту інформації у телекомунікаційних системах» (ДР № 0115U003103); в Черкаському державному технологічному університеті: «Синтез операцій криптографічного перетворення з заданим характеристиками» (ДР № 0116U008714); «Розробка методів та засобів оцінки ефективності соціоінжинірингу» (ДР № 0116U008715); науково-технічна (експериментальна) розробка «Розробка мобільної системи захищеного інформаційного обміну для військових і цивільних підрозділів державних структур». (ДР №  0120U102607).

Є керівником наукових робіт здобувачів ступеня доктора філософії.

Станом на 2023 рік Бабенко В.Г. має 138 публікацій, з них 125 наукові, в тому числі 9 монографій, та 13 навчально-методичного характеру, в тому числі наукові праці, опубліковані у вітчизняних і міжнародних рецензованих фахових виданнях, зокрема 3 публікації у періодичних виданнях, які включені до наукометричної бази Scopus.

 

Профіль науковця

orcid.org

Scopus: https://www.scopus.com/authid/detail.uri?authorId=57208663401

GoogleScholar: https://scholar.google.com.ua/citations?user=wsrSYZEAAAAJ&hl=uk

 


Участь у конференціях 

Основні наукові результати доповідались на міжнародних, всеукраїнських науково-технічних та науково-практичних конференціях: “Сучасні інформаційні системи. Проблеми та тенденції розвитку” (м. Харків, 2007р.); “Інтегровані інформаційні технології та системи” (м. Київ, 29-31 жовт. 2007р.); “Інтегровані комп’ютерні технології в машинобудуванні” (м. Харків, 2007, 2011 р.р.); “Проблеми інформатики та моделювання” (м. Харків, 2008р.); “Захист інформації з обмеженим доступом та автоматизація її обробки” (м. Київ, 12-13 лютого 2009р.); “Новітні технології – для захисту повітряного простору” (м. Харків, 18-19 квітня 2012р.); “Моделювання, ідентифікація, синтез систем керування” (м. Донецьк, 9-16 вересня 2012р.); “Проблеми інформатизації” (м. Черкаси, 2008, 2009, 2013-2016 р.р.); “Методи та засоби кодування, захисту й ущільнення інформації” (м. Вінниця, 2011, 2013, 2016 р.); “Інформаційні технології в освіті, науці й техніці” (м. Черкаси, 24-26 квітня 2014 р., 12-14 травня 2016 р.); “Інтегровані інтелектуальні робототехнічні комплекси” (м. Київ, 2009, 2014, 2016 р.р.); “Інформаційні технології та комп’ютерна інженерія” (м. Вінниця, 27-30 травня 2014 р.); “Сучасні напрями розвитку інформаційно-комунікаційних технологій та засобів управління” ( м. Полтава, 23-24 квітня 2015 р.); “Інформаційна безпека держави, суспільства та особистості” (м. Кіровоград, 16 квітня 2015 р.); “Інформаційна безпека та комп’ютерні технології” (м. Кіровоград, 24-25 березня 2016 р.); “Проблеми науково-технічного та правового забезпечення кібербезпеки у сучасному світі “ПНПЗК-2016″” (м. Харків, 30 березня – 1 квітня 2016 р.); “The scientific potential of the present” (м.Сент-Ендрюс, Шотландія, Велика Британія, 1 грудня 2016 р.); “Актуальні задачі та досягнення у галузі кібербезпеки” (м. Кропивницький, 23–25 листопада 2016 р.); “Інноваційні тенденції сьогодення у сфері природничих, гуманітарних та точних наук” (м. Івано-Франківськ, 17 жовтня 2017 р.); “Проблеми інформатизації” (м. Черкаси, 13-15 листопада 2017 р.); “Наука у контексті сучасних глобалізаційних процесів” (м. Полтава, 19 листопада 2017 р.); “Scientific Development And Achievements” (St. Andrews, Scotland, UK, December 1, 2017); “Проблеми інформатизації” (м. Черкаси, 14-16 листопада 2018 р.); “Naukowy i innowacyjny potencjał prezentacji” (Opole, 18 listopada 2018 r.); “Проблеми інформатизації” (м. Черкаси, 13-15 листопада 2019 р. та 26-27 листопада 2020 р.); Second International Workshop on Computer Modeling and Proceedings of the Second International Workshop on Computer Modeling and Intelligent Systems (CMIS-2019); (Zaporizhzhia, Ukraine, April 15–19, 2019), Workshop on Cybersecurity Providing in Information and Telecommunication Systems (CPITS II 2021) (October 26, 2021, Kyiv, Ukraine); Міжнародна науково-практична конференціїя “Інформаційні технології в освіті, науці і техніці” (ІТОНТ-2022).(м. Черкаси, 23-25 червня 2022 р.).



Участь в науково-дослідній роботі

Бабенко В.Г. була виконавцем держбюджетних науково-дослідних робіт, що проводилися в Академії пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля: «Методи та засоби захисту інформації МНС України на основі операцій криптографічного кодування» (ДР № 0112U003579); «Криптографічне кодування: методи та засоби реалізації (частина 2)» (ДР № 0113U001475); в Одеській академії зв’язку ім. О.С. Попова: «Ефективність систем інформаційної безпеки», шифр НДР «Безпека» (ДРН 0113U004731); «Ефективність систем інформаційної безпеки» (Шифр «Перетворення»); та в Кіровоградському національному технічному університеті при виконанні держбюджетної теми № 36Б115 «Розробка методів синтезу тестових моделей поведінки програмних об’єктів підвищення оперативності передачі та захисту інформації у телекомунікаційних системах» (ДР № 0115U003103); в Черкаському державному технологічному університеті: «Синтез операцій криптографічного перетворення з заданим характеристиками» (ДР № 0116U008714); «Розробка методів та засобів оцінки ефективності соціоінжинірингу» (ДР № 0116U008715); науково-технічна (експериментальна) розробка «Розробка мобільної системи захищеного інформаційного обміну для військових і цивільних підрозділів державних структур». (ДР №  0120U102607).


Перелік нагород та заохочень

У 2010 та 2015 роках нагороджена Почесними грамотами Черкаського державного технологічного університету.

У 2017 році нагороджена Почесною грамотою Черкаської ОДА за сумлінну працю, вагомий науковий внесок у підготовку висококваліфікованих спеціалістів.

У 2021 році Бабенко В.Г. стала лауреатом премії молодим науковцям Черкащини.


Підвищення кваліфікації. Участь у вебінарах та
тренінгах. Саморозвиток.

У лютому 2021 року Бабенко В.Г. здійснила міжнародне стажування для викладачів партнерських навчальних закладів в Університеті економіки в Бидгощі (Польща) на тему “Міжнародні гранти та дослідницькі проекти від ідеї до реалізації: практика, досвід, перспективи”.

Участь у вебінарі про диджиталізацію освіти від Unicheck Україна! 16 лютого 2021 р. «TheUnicheckeducationalcommunity. Захід» (дистанційно. серія вебінарів про диджиталізацію освіти в нових умовах змішаного та дистанційного навчання).

Участь у вебінарі від Unicheck про академічну доброчесність та види плагіату: “Академічна доброчесність та технічні можливості контролю” 19 квітня 2021 року.

Участь у вебінарі від Unicheck 22 квітня 2021 року “Аналізуємо звіт про перевірку на плагіат”.

Участь у майстер-класі “Основи роботи з системою перевірки текстів на плагіат” 12 травня 2020 року від Unicheck Україна.

Участь у тренінгах від стейкхолдера ЧДТУ українського оператору мобільного зв’язку Lifecell: 21.10.2020 “Практична інформаційна безпека”, Іван Соколов; 23.10.2020 “Методологія розробки”, Дмитро Аношенко; 23.10.2020 “Комунікації в проектах”, Олександр Подобрій; 26.10.2020 “Планування та оптимізація радіо мереж 3G/4G”, Олександр Шеметов; 16.03.2021 “Корпоративна соціальна відповідальність: організація і практики взаємодії зі стейкхолдерами”, Тетяна Бакун; 30.03.2021 “Чат-боти і голосові асистенти”, Дем’ян Слободян.

Участь у онлайн майстер-класах: 10 листопада 2020 р. «Особиста відповідальність» (Олеся Цимбал) та 25 листопада 2020 р. “Лайфхак по роботі з презентацією” (Віталій Червоний) від стейкхолдера ЧДТУ українського оператору мобільного зв’язку Lifecell.

Участь у вебінарах від Clarivate (Web ofScience, Інформаційно-аналітичні ресурси та навчання, Clarivate) з сертифікатами: “Вступ до наукометрії”, “Референс-менеджер EndNote: швидке оформлення публікацій без помилок”, “Можливості ресурсів Clarivate для успішної грантової заявки”, “Профілі автора: створення, корегування, можливості”.

Участь у вебінарі «TheUnicheckeducationalcommunity. Харків» (дистанційно).

Участь у вебінарі “Цифрові інструменти Google для науковців” (онлайн-семінар проводився Google спільно з Міністерством освіти та науки України).

Участь в онлайн-зустрічі «Як забезпечити академічну доброчесність у закладі вищої освіти» з членом Національного агентства Артемом Артюховим та комерційним директором Unicheck Україна Андрієм Сідляренком 1 грудня 2020 року.