На сьогодні галузь інформаційних технологій України потребує нових змін у своєму розвитку. Тому, висуваються нові вимоги до молодих фахівців, які працюють в цій галузі. Кількість вакансій, відкритих протягом останніх років, свідчить про недостатнє, або, принаймні, не повне задоволення потреб. Попит на фахівців з інформаційних технологій на ринку праці постійно зростає.
Отже, питання якісної освіти фахівців галузевого призначення постає одним із найважливіших. Сьогодні фахівець, що вийшов із стін університету, має знати не лише основи своєї спеціальності, а й володіти навичками практичної роботи, знати одну – дві і більше іноземні мови, володіти комп’ютером і комп’ютерними технологіями, інструментами ринкової економіки, знаннями менеджера та управлінця. При цьому виникає потреба більшої диференціації знань молодих фахівців, персоніфікованого галузевого призначення.
Кафедра інформаційної безпеки та комп’ютерної інженерії утворилася в 2014 році на базі кафедри інформаційної безпеки та системного програмування та кафедри комп’ютерних систем та мереж (наказ №236/01 від 03.07.2014 р.).
Кафедра інформаційної безпеки та комп’ютерної інженерії забезпечує підготовку здобувачів вищої освіти освітнього рівня «бакалавр» за спеціальністю 123 «Комп’ютерна інженерія» (освітні програми «Комп’ютерні системи та мережі», «Системне програмування») та за спеціальністю 125 «Кібербезпека» (освітня програма «Управління інформаційною безпекою»). Також на кафедрі проводиться підготовка магістрів.
Засновником кафедри ІБ та КІ є доктор технічних наук, професор, член Міжнародної асоціації ІЕЕЕ Рудницький Володимир Миколайович.
З 20 червня 2017 року кафедру ІБ та КІ очолює кандидат технічних наук, доцент Федотова-Півень Ірина Миколаївна.
Професорсько-викладацький колектив кафедри докладає максимум зусиль для забезпечення потреби у висококваліфікованих кадрах, надаючи можливість отримати нову спеціальність молодим фахівцям, а також підвищувати кваліфікацію працівникам, які вже працюють в даній сфері.
Важливим фактором є співпраця з провідними вищими навчальними закладами та науково-дослідними установами України.
Кафедра ІБ та КІ плідно співпрацює з Інститутом проблем моделювання в енергетиці ім. Пухова НАН України та Інститутом проблем реєстрації інформації НАН України, Національним дослідницьким авіаційним університетом, Національний аерокосмічним університетом ім. Жуковського (ХАІ), Харківським національним технічним університетом (ХПІ), Одеською національною академією зв’язку ім. Попова, Одеським державним інститутом метрології і т.п.
В рамках проведення «Днів студентської науки» здійснюється науково-дослідна робота студентів за двома напрямками: проведення студентських науково-практичних конференцій та проведення студентських предметних олімпіад. Кращі доповіді студентських науково-практичних конференцій щорічно публікуються у збірнику наукових праць студентів університету. Переможці студентських предметних олімпіад беруть участь та є переможцями другого туру Всеукраїнської студентської олімпіади.
В рамках наукової діяльності кафедри проводиться щорічна міжнародна науково-технічна конференція «Проблеми інформатизації» за такими напрямами: інформатизація навчального процесу; безпека функціонування, застосування та експлуатація телекомунікаційних систем та мереж; комп’ютерні методи і засоби інформаційних технологій та управління; методи швидкої та достовірної обробки даних в комп’ютерних системах та мережах; сучасні інформаційно-вимірювальні системи; економічний ризик та економічна надійність.
На кафедрі ІБ та КІ працює 1 доктор технічних наук, 13 кандидатів технічних наук та 1 кандидат фізико-математичних наук. Усі викладачі мають базову вищу технічну освіту.
Студенти та молоді вчені кафедри є стипендіатами стипендії президента та Кабінету Міністрів України.
Викладачі кафедри підвищують кваліфікацію через навчання в аспірантурі та докторантурі, підготовку кандидатських та докторських дисертацій, стажуванні за кордоном.
Професорсько-викладацький склад кафедри активно займається науковою діяльністю, бере участь у науково-дослідній роботі університету. Результати науково-дослідної роботи викладачів кафедри регулярно публікуються в наукових журналах та апробуються на наукових конференціях. Також викладачі кафедри постійно працюють над розробкою нових навчальних і навчально-методичних видань.
Викладачі кафедри ІБКІ постійно працюють над розробкою нових підручників, навчальних і методичних посібників. Результати наукових досліджень, використовуються при підготовці нових методичних розробок, лекцій, стендів, плакатів.
Основними науковими напрямками кафедри ІБ та КІ Черкаського державного технологічного університету є: розробка теоретичних основ створення природно-надійних комп’ютерних систем та компонентів; розробка основи теорії криптографічного кодування; розробка системи підтримки прийняття рішень в екстремальних ситуаціях казуально-темпоральної логіки.
Цільова спрямованість досліджень кафедри інформаційної безпеки та комп’ютерної інженерії тісно пов’язана з планами наукових досліджень Черкаського державного технологічного університету і проводилася відповідно до науково-дослідних робіт. Так, за останній рік на кафедрі були успішно виконано три науково-дослідні роботи, а саме: «Розробка методів та засобів оцінки ефективності соціоінжинірингу», «Синтез операцій криптографічного перетворення з заданими характеристиками»; «Методи та засоби захисту конфіденційних даних в хмарних сховищах».
Кафедра ІБ та КІ в своїй діяльності особливу увагу приділяє формуванню та збереженню контингенту студентів. Колектив кафедри проводить активну профорієнтаційну роботу серед молоді Черкаської області, випускників загальноосвітніх шкіл, закладів професійно-технічної освіти І-ІІ рівнів акредитації, технікумів, коледжів. Зокрема проводяться агітаційні поїздки до технікумів, коледжів та шкіл Сміли, Золотоноші, Канева, Умані та інших міст України.
Кафедра активно співпрацює з центром довузівської підготовки ЧДТУ, де передбачені підготовчі курси для бажаючих вступити до університету. Викладачі кафедри відвідують школи, ліцеї, гімназії, коледжі, технікуми, міста та області.
Особлива увага на кафедрі ІБ та КІ приділяється якості підготовки до зустрічей з майбутніми абітурієнтами, їх батьками та керівниками загальноосвітніх шкіл, закладів професійно-технічної освіти І – ІІ рівнів акредитації, технікумів, коледжів. На «Дні відкритих дверей» кожний бажаючий може отримати детальну інформацію про університет, спеціальності, місця працевлаштування та інше. Таким чином, випускники загальноосвітніх шкіл отримують актуальну інформацію про можливості та перспективи напрямів підготовки здобувачів вищої освіти.