
Завідувач кафедри інформаційної безпеки та ком’пютерної інженерії Черкаського державного технологічного університету
доктор технічних наук, професор
Професор кафедри інформаційної безпеки та комп’ютерної інженерії
18006, м. Черкаси, бул. Шевченка 460, каб.604, корпус 1
e-mail: [email protected]; [email protected]m
Рік народження – 1984.
Науково-педагогічна біографія
У 2006 році закінчила Черкаський державний технологічний університет за спеціальністю “Спеціалізовані комп’ютерні системи”, отримала кваліфікацію “спеціаліст з комп’ютерних систем”.
З 2006 року – асистент кафедри системного програмування Черкаського державного технологічного університету.
З 2007 року навчалася в аспірантурі Черкаського державного технологічного університету, яку закінчила достроково у зв’язку з успішним захистом дисертації.
У 2009 році захистила кандидатську дисертацію з технічних наук за спеціальністю 05.13.21 – системи захисту інформації (назва дисертаційного дослідження: “Метод підвищення швидкодії систем захисту інформації на основі використання спеціалізованих логічних функцій”, науковий керівник: д-р техн. наук, професор Рудницький В.М.) в Національному авіаційному університеті (м. Київ).
У 2010 році присуджено науковий ступінь кандидата технічних наук зі спеціальності 05.13.21 – системи захисту інформації. З 2010 року – старший викладач кафедри системного програмування Черкаського державного технологічного університету.
З 2011 по 2014 роки Бабенко Віра Григорівна навчалася у докторантурі Одеської національної академії зв’язку ім. О.С. Попова за спеціальністю 05.13.21 – системи захисту інформації.
У 2014 році присвоєно вчене звання доцента кафедри системного програмування Черкаського державного технологічного університету.
З 2011 по 2014 роки – доцент кафедри системного програмування Черкаського державного технологічного університету.
З 2014 по 2018 роки – доцент кафедри інформаційної безпеки та комп’ютерної інженерії Черкаського державного технологічного університету.
З 2018 року по 2019 рік – професор кафедри кібербезпекиУніверситету митної справи та фінансів України, м. Дніпро. У 2019 році кафедра кібербезпеки перейменована на кафедру кібербезпеки та інформаційних технологій.
З 2019 року по теперішній час працює доцентом кафедри інформаційної безпеки та комп’ютерної інженерії Черкаського державного технологічного університету.
У 2020 році присуджено науковий ступінь доктора технічних наук зі спеціальності 05.13.05 –Комп’ютерні системи та компоненти.
У 2023 році присвоєно вчене звання професора кафедри інформаційної безпеки та комп’ютерної інженерії Черкаського державного технологічного університету.
Основні дисципліни, що викладаються
«Архітектура комп’ютерних систем»; «Бази даних і знань»; «Організація і планування наукових досліджень».
Основні навчально-методичні праці
1. Рудницький В.М., Бабенко В.Г., Дахно Т.В. Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт з дисципліни ”Мікропроцесорні системи вбудованого керування” для студентів напряму підготовки 6.050102 комп’ютерна інженерія всіх форм навчання. Черкаси: ЧДТУ.2007. 40 с.
2. Рудницький В.М., Бабенко В.Г., Дахно Т.В. Методичні вказівки до курсової роботи з дисципліни ”Програмування мікропроцесорних систем” для студентів напряму підготовки 6.050102 комп’ютерна інженерія. Черкаси: ЧДТУ.2007. 48 c.
3. Навчально-методичні матеріали до виконання лабораторних робіт з дисципліни «Системні офісні додатки» для студентів спеціальностей «Спеціалізовані комп’ютерні системи» та «Системне програмування» освітньо-кваліфікаційних рівнів «спеціаліст» і «магістр» [Електронний ресурс] / Укл. В.М. Лукашенко, М.В. Чичужко, В.Г. Бабенко ; М-во освіти і науки України, Черкас. держ. технол. ун-т. Черкаси: ЧДТУ, 2008. 35 с.
4. Дослідження і проектування природно-надійних комп’ютерних систем: навч. посіб. / В.М. Рудницький ,Н.М. Пантелєєва, Л.А. Шувалова, В.Г. Бабенко; за ред. д.т.н., проф. Ю.Г. Леги; Мін-во освіти і науки, молоді та спорту України, Черкас. держ. технол. ун-т. Черкаси: ЧДТУ, 2012. 187 с. (Серія “Нові технології”).
5. Проектування, конструювання та тестування програмних систем : вибрані лекції з дисципліни «Технологія проектування програмних систем» для студентів спеціальності 8.05010202 «Системне програмування» денної форми навчання [Електронний ресурс] / Уклад.: В.М. Рудницький, С.Ю. Куницька, В.Г. Бабенко ; М-во освіти і науки України, Черкас. держ. технол. ун-т. Черкаси: ЧДТУ, 2013. 45 с.
6. Методичні вказівки до лабораторних робіт з дисципліни «Системне програмування для Windows» для студентів напряму підготовки 6.050102 «Комп’ютерна інженерія» всіх форм навчання [Електронний ресурс] / Уклад.: В.Г. Бабенко, Л.А. Якимук ; М-во освіти і науки України, Черкас. держ. технол. ун-т. Черкаси: ЧДТУ, 2013. 45 с.
7. Методичні вказівки до виконання випускних робіт бакалавра для студентів напряму підготовки 6.050102 «Комп’ютерна інженерія» усіх форм навчання / Уклад. В.М. Рудницький, Л.А. Шувалова, І.В. Миронець, В.Г. Бабенко та ін. ; М-во освіти і науки України, Черкас. держ. технол. ун-т. Черкаси: ЧДТУ, 2015. 55 с.
8. Методичні рекомендації до лабораторних робіт з дисципліни «Безпека програмного забезпечення комп’ютерних систем» для здобувачів освітнього ступеня бакалавра спеціальності № 123 «Комп’ютерна інженерія» (напрям підготовки 6.050102 «Комп’ютерна інженерія») усіх форм навчання [Електронний ресурс] / [Упоряд.: В.Г.Бабенко, Т.В. Миронюк, Т.А. Стабецька]; М-во освіти і науки України, Черкас. держ. технол. ун-т. Черкаси : ЧДТУ, 2018. 42 с
9. Методичні рекомендації до виконання лабораторних робіт з дисципліни «Безпека та захист програм і даних» для здобувачів освітнього ступеня бакалавра спеціальності № 126 «Інформаційні системи та технології» (освітня програма «Web-технології, web-дизайн») для денної форми навчання [Електронний ресурс] / [Упоряд.: В.Г.Бабенко, Н.В. Лада, С.В.Рудницький]; М-во освіти і науки України, Черкас. держ. технол. ун-т. Черкаси : ЧДТУ, 2019. 44 с.
10. Методичні рекомендації до виконання курсової роботи з дисципліни «Комплексні системи захисту інформації» для здобувачів освітнього ступеня бакалавра спеціальності № 125 «Кібербезпека» (освітня програма «Управління інформаційною безпекою») для денної форми навчання [Електронний ресурс] / [Упоряд.: Н.В. Лада, В.Г.Бабенко, Р.В. Бреус, Ю.В. Рудницька]; М-во освіти і науки України, Черкас. держ. технол. ун-т. Черкаси : ЧДТУ, 2020. 50 с.
11. Методичні рекомендації до лабораторних робіт з дисципліни ”Системне програмування для Windows” для здобувачів освітнього ступеня «бакалавр» галузі знань 12 – Інформаційні технології усіх форм навчання [Електронний ресурс]/ [Упоряд. Бабенко В.Г., Миронюк Т.В., Ступка Б.А.]; М-во освіти і науки України, Черкас. Держ. Технол. Ун-т. Черкаси: ЧДТУ, 2021. 56 с.
Сфера наукових інтересів
– захист інформації в комп’ютерних системах;
– безпека інформаційно-комунікаційних систем;
– методологія синтезу операцій криптографічного перетворення інформації;
– побудова криптопримітивів.
Інші види діяльності: помічник зав. кафедри з наукової роботи (вчений секретар кафедри), куратор академічної групи, відповідальний за перевірку наукових та кваліфікаційних робіт ЗВО кафедри на плагіат в системі Unicheck; член організаційного комітету щорічної науково-практичної конференції «Проблеми інформатизації»; член Наукового товариства студентів, аспірантів, докторантів і молодих вчених Черкаського державного технологічного університету.
У 2018-2019 р.р. була членом редакційної колегії наукового журналу, включеного до переліку наукових фахових видань України категорії В “Системи та технології”, який є фаховим за спеціальностями 05.13.06 – інформаційні технології та 05.13.21 – системи захисту інформації (згідно вимог МОН, наказ №32).
Входить до складу організаційного комітету щорічної міжнародної науково-технічної конференції «Проблеми інформатизації», яка проводиться на кафедрі інформаційної безпеки та комп’ютерної інженерії ЧДТУ.
Член спеціалізованої вченої ради Д 73.052.04 Черкаського державного технологічного університету.
З 2020 року член всеукраїнської громадської організації “Українська асоціація фахівців інформаційних технологій”.
З 2021 року Бабенко В.Г. є членом Експертної ради Міністерства освіти і науки України з оцінювання проєктів наукових робіт та науково-технічних (експериментальних) розробок молодих вчених.
Основні наукові досягнення та здобутки
2016-17 р.р. – стипендіат Кабінету Міністрів України для молодих учених.
Науковий керівник здобувача наукового ступеня кандидата технічних наук Лади Н.В., яка одержала документ про присудження наукового ступеня зі спеціальності 05.13.21 – системи захисту інформації (2018 р.).
У 2021 році Бабенко В.Г. стала лауреатом премії молодим науковцямЧеркащини.
Офіційний опонент здобувачів наукового ступеня кандидата технічних наук:
– Кінзерявий Василь Миколайович. Тема дисертації “Методи побудови симетричних криптосистем для підвищення ефективності захисту електронних інформаційних ресурсів” за спеціальністю 21.05.01 – інформаційна безпека держави (Київ, НАУ, 2013);
– Власов Андрій Володимирович. Тема дисертації “Методи обробки зображень з маскуванням контурів для підвищення доступності та цілісності інформаційного ресурсу відеоконференційногозв’язку”за спеціальністю 21.05.01 – інформаційна безпека держави (Київ, НАУ, 2014);
– Бекіров Алі Енверович. Тема дисертації “Метод підвищення безпеки спеціальних інформаційних ресурсів в критичних системах на основі структурного стеганографічного кодування” за спеціальністю 21.05.01 – інформаційна безпека держави (Київ, НАУ, 2014).
– Давидов Вячеслав Вадимович. Тема дисертації “Моделі та методи підвищення безпеки байт-код орієнтованого програмного забезпечення в умовах кібератак” за спеціальністю 05.13.05 – комп’ютерні системи та компоненти(Черкаси, ЧДТУ, 2021).
Бабенко В.Г. була виконавцем держбюджетних науково-дослідних робіт, що проводилися в Академії пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля: «Методи та засоби захисту інформації МНС України на основі операцій криптографічного кодування» (ДР № 0112U003579); «Криптографічне кодування: методи та засоби реалізації (частина 2)» (ДР № 0113U001475); в Одеській академії зв’язку ім. О.С. Попова: «Ефективність систем інформаційної безпеки», шифр НДР «Безпека» (ДРН 0113U004731); «Ефективність систем інформаційної безпеки» (Шифр «Перетворення»); та в Кіровоградському національному технічному університеті при виконанні держбюджетної теми № 36Б115 «Розробка методів синтезу тестових моделей поведінки програмних об’єктів підвищення оперативності передачі та захисту інформації у телекомунікаційних системах» (ДР № 0115U003103); в Черкаському державному технологічному університеті: «Синтез операцій криптографічного перетворення з заданим характеристиками» (ДР № 0116U008714); «Розробка методів та засобів оцінки ефективності соціоінжинірингу» (ДР № 0116U008715); науково-технічна (експериментальна) розробка «Розробка мобільної системи захищеного інформаційного обміну для військових і цивільних підрозділів державних структур». (ДР № 0120U102607).
Є керівником наукових робіт здобувачів ступеня доктора філософії.
Станом на 2023 рік Бабенко В.Г. має 138 публікацій, з них 125 наукові, в тому числі 9 монографій, та 13 навчально-методичного характеру, в тому числі наукові праці, опубліковані у вітчизняних і міжнародних рецензованих фахових виданнях, зокрема 3 публікації у періодичних виданнях, які включені до наукометричної бази Scopus.
Профіль науковця
Scopus: https://www.scopus.com/authid/detail.uri?authorId=57208663401
GoogleScholar: https://scholar.google.com.ua/citations?user=wsrSYZEAAAAJ&hl=uk
Участь у конференціях
Основні наукові результати доповідались на міжнародних, всеукраїнських науково-технічних та науково-практичних конференціях: “Сучасні інформаційні системи. Проблеми та тенденції розвитку” (м. Харків, 2007р.); “Інтегровані інформаційні технології та системи” (м. Київ, 29-31 жовт. 2007р.); “Інтегровані комп’ютерні технології в машинобудуванні” (м. Харків, 2007, 2011 р.р.); “Проблеми інформатики та моделювання” (м. Харків, 2008р.); “Захист інформації з обмеженим доступом та автоматизація її обробки” (м. Київ, 12-13 лютого 2009р.); “Новітні технології – для захисту повітряного простору” (м. Харків, 18-19 квітня 2012р.); “Моделювання, ідентифікація, синтез систем керування” (м. Донецьк, 9-16 вересня 2012р.); “Проблеми інформатизації” (м. Черкаси, 2008, 2009, 2013-2016 р.р.); “Методи та засоби кодування, захисту й ущільнення інформації” (м. Вінниця, 2011, 2013, 2016 р.); “Інформаційні технології в освіті, науці й техніці” (м. Черкаси, 24-26 квітня 2014 р., 12-14 травня 2016 р.); “Інтегровані інтелектуальні робототехнічні комплекси” (м. Київ, 2009, 2014, 2016 р.р.); “Інформаційні технології та комп’ютерна інженерія” (м. Вінниця, 27-30 травня 2014 р.); “Сучасні напрями розвитку інформаційно-комунікаційних технологій та засобів управління” ( м. Полтава, 23-24 квітня 2015 р.); “Інформаційна безпека держави, суспільства та особистості” (м. Кіровоград, 16 квітня 2015 р.); “Інформаційна безпека та комп’ютерні технології” (м. Кіровоград, 24-25 березня 2016 р.); “Проблеми науково-технічного та правового забезпечення кібербезпеки у сучасному світі “ПНПЗК-2016″” (м. Харків, 30 березня – 1 квітня 2016 р.); “The scientific potential of the present” (м.Сент-Ендрюс, Шотландія, Велика Британія, 1 грудня 2016 р.); “Актуальні задачі та досягнення у галузі кібербезпеки” (м. Кропивницький, 23–25 листопада 2016 р.); “Інноваційні тенденції сьогодення у сфері природничих, гуманітарних та точних наук” (м. Івано-Франківськ, 17 жовтня 2017 р.); “Проблеми інформатизації” (м. Черкаси, 13-15 листопада 2017 р.); “Наука у контексті сучасних глобалізаційних процесів” (м. Полтава, 19 листопада 2017 р.); “Scientific Development And Achievements” (St. Andrews, Scotland, UK, December 1, 2017); “Проблеми інформатизації” (м. Черкаси, 14-16 листопада 2018 р.); “Naukowy i innowacyjny potencjał prezentacji” (Opole, 18 listopada 2018 r.); “Проблеми інформатизації” (м. Черкаси, 13-15 листопада 2019 р. та 26-27 листопада 2020 р.); Second International Workshop on Computer Modeling and Proceedings of the Second International Workshop on Computer Modeling and Intelligent Systems (CMIS-2019); (Zaporizhzhia, Ukraine, April 15–19, 2019), Workshop on Cybersecurity Providing in Information and Telecommunication Systems (CPITS II 2021) (October 26, 2021, Kyiv, Ukraine); Міжнародна науково-практична конференціїя “Інформаційні технології в освіті, науці і техніці” (ІТОНТ-2022).(м. Черкаси, 23-25 червня 2022 р.).
Участь в науково-дослідній роботі
Бабенко В.Г. була виконавцем держбюджетних науково-дослідних робіт, що проводилися в Академії пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля: «Методи та засоби захисту інформації МНС України на основі операцій криптографічного кодування» (ДР № 0112U003579); «Криптографічне кодування: методи та засоби реалізації (частина 2)» (ДР № 0113U001475); в Одеській академії зв’язку ім. О.С. Попова: «Ефективність систем інформаційної безпеки», шифр НДР «Безпека» (ДРН 0113U004731); «Ефективність систем інформаційної безпеки» (Шифр «Перетворення»); та в Кіровоградському національному технічному університеті при виконанні держбюджетної теми № 36Б115 «Розробка методів синтезу тестових моделей поведінки програмних об’єктів підвищення оперативності передачі та захисту інформації у телекомунікаційних системах» (ДР № 0115U003103); в Черкаському державному технологічному університеті: «Синтез операцій криптографічного перетворення з заданим характеристиками» (ДР № 0116U008714); «Розробка методів та засобів оцінки ефективності соціоінжинірингу» (ДР № 0116U008715); науково-технічна (експериментальна) розробка «Розробка мобільної системи захищеного інформаційного обміну для військових і цивільних підрозділів державних структур». (ДР № 0120U102607).
Перелік нагород та заохочень
У 2010 та 2015 роках нагороджена Почесними грамотами Черкаського державного технологічного університету.
У 2017 році нагороджена Почесною грамотою Черкаської ОДА за сумлінну працю, вагомий науковий внесок у підготовку висококваліфікованих спеціалістів.
У 2021 році Бабенко В.Г. стала лауреатом премії молодим науковцям Черкащини.
Підвищення кваліфікації. Участь у вебінарах та
тренінгах. Саморозвиток.
У лютому 2021 року Бабенко В.Г. здійснила міжнародне стажування для викладачів партнерських навчальних закладів в Університеті економіки в Бидгощі (Польща) на тему “Міжнародні гранти та дослідницькі проекти від ідеї до реалізації: практика, досвід, перспективи”.
Участь у вебінарі про диджиталізацію освіти від Unicheck Україна! 16 лютого 2021 р. «TheUnicheckeducationalcommunity. Захід» (дистанційно. серія вебінарів про диджиталізацію освіти в нових умовах змішаного та дистанційного навчання).
Участь у вебінарі від Unicheck про академічну доброчесність та види плагіату: “Академічна доброчесність та технічні можливості контролю” 19 квітня 2021 року.
Участь у вебінарі від Unicheck 22 квітня 2021 року “Аналізуємо звіт про перевірку на плагіат”.
Участь у майстер-класі “Основи роботи з системою перевірки текстів на плагіат” 12 травня 2020 року від Unicheck Україна.
Участь у тренінгах від стейкхолдера ЧДТУ українського оператору мобільного зв’язку Lifecell: 21.10.2020 “Практична інформаційна безпека”, Іван Соколов; 23.10.2020 “Методологія розробки”, Дмитро Аношенко; 23.10.2020 “Комунікації в проектах”, Олександр Подобрій; 26.10.2020 “Планування та оптимізація радіо мереж 3G/4G”, Олександр Шеметов; 16.03.2021 “Корпоративна соціальна відповідальність: організація і практики взаємодії зі стейкхолдерами”, Тетяна Бакун; 30.03.2021 “Чат-боти і голосові асистенти”, Дем’ян Слободян.
Участь у онлайн майстер-класах: 10 листопада 2020 р. «Особиста відповідальність» (Олеся Цимбал) та 25 листопада 2020 р. “Лайфхак по роботі з презентацією” (Віталій Червоний) від стейкхолдера ЧДТУ українського оператору мобільного зв’язку Lifecell.
Участь у вебінарах від Clarivate (Web ofScience, Інформаційно-аналітичні ресурси та навчання, Clarivate) з сертифікатами: “Вступ до наукометрії”, “Референс-менеджер EndNote: швидке оформлення публікацій без помилок”, “Можливості ресурсів Clarivate для успішної грантової заявки”, “Профілі автора: створення, корегування, можливості”.
Участь у вебінарі «TheUnicheckeducationalcommunity. Харків» (дистанційно).
Участь у вебінарі “Цифрові інструменти Google для науковців” (онлайн-семінар проводився Google спільно з Міністерством освіти та науки України).
Участь в онлайн-зустрічі «Як забезпечити академічну доброчесність у закладі вищої освіти» з членом Національного агентства Артемом Артюховим та комерційним директором Unicheck Україна Андрієм Сідляренком 1 грудня 2020 року.
